Eljárás klímaberendezések hűtörendszerének és egyéb hűtőberendezések teljesítményfokozására, villamos áram megtakarításra
Felmerülő problémakör
A klímaberendezések és egyéb hűtőrendszerek üzemeltetése igen magas költségekkel jár. A folyamatosan járó berendezések sok villamos áramot fogyasztanak.
Ez a nyári időszakban még azzal is párosul, hogy a ventillátorok az igen magas környezeti hőmérsékletű levegővel próbálják hűteni a berendezés hűtőközegét. Mivel magasabb hőmérsékletű hűtőközeg kerül vissza a berendezésbe, így annak lehűtése is többletenergiát igényel. Ennek a költsége igen magas.
Eljárás lényege
Eljárásunk lényege, hogy általában a tetőn elhelyezett, és magas környezeti hőmérsékletnek kitett hűtési rendszert külön hűtjük, hidegvíz porlasztással.
Eljárás megvalósítása
A ventillátorok és a hőcserélő közé finom hidegvíz permetet juttatunk, aminek segítségével a hőcserélőre jutó hűtőközeg hidegebb, mint eddig. Ezáltal a hőcserélő még a kritikus, meleg nyári napokban is biztonságosan le tudja hűteni a hűtőközeget. Eljárásunk segítségével a klíma és hűtőberendezéseknek, mivel hidegebb a hűtőközeg, nem kell folyamatosan dolgozniuk, ugyanolyan terhelési viszonyok mellett.
A kikapcsolt idő alatt nincs áramfogyasztás, ami megtakarítást jelent.
A tetőn elhelyezett hűtőrendszer mellé kell biztosítani egy hideg vizes csatlakozást, esetleg egy puffer tartállyal. Kiépítünk egy vizes rendszert a ventillátorok fújási irányába, akár több oldalról, igény szerint. A vizes rendszer végeibe finom porlasztású fúvókákat szerelünk. Ennek a lényege, hogy porlasztott hidegvízpára kerüljön a hőcserélő és a ventilátor közé. Ez a finom vízpára keveredik a meleg levegővel és lehűti néhány fokkal. Ezt a már lehűtött levegőt fogja a ventilátor befújni a hőcserélőre. A vízkövesedés ellen fel kell szerelni egy elektromos vas és vízkőmentesítő technológiát.
Eljárás előnye
- alacsony költségű beruházás,
- egyszeri befektetés,
- 5-20% villamos áram megtakarítás,
- nem igényel karbantartást.