Eljárás a rétegvizek visszasajtolására
Felmerülő problémakör
Az olajkitermelő cégeknek igen nagy problémát jelent a felszínre került rétegvizek visszasajtolása a termelő rétegekbe. Az olaj leválasztása után a mechanikai szennyeződésektől megtisztított rétegvizet az előírásoknak megfelelően kell a visszasajtoló kutakba helyezni. Még a jó áteresztőképességű kutaknál is számolni kell azzal, hogy a vízzel együtt anyagszemcsék, olajmaradványok kerülnek a besajtolási rétegbe. Ezek nagymértékben rontják a kutak befogadó képességét. Emellett a változások és a hőmérsékletváltozás hatására a kapilláris rendszerek a kicsapódó vízkőtől eltömődhetnek. Ezek nagymértékben rontják a kőzet elnyelő képességét, ami nagymértékben előidézi a besajtolási nyomás emelkedését, valamint a besajtolt vízmennyiség csökkenését.
Ezt a problémát jelenleg vegyszeres megoldással, sósavas-fluorsavas kezeléssel lehet megoldani, de ez a megoldás a bekerülő olajcseppekre nem hatásos és ez elzáródásokhoz vezet:
- csak vegyi-anyag felhasználásával oldható meg,
- magas költségek,
- egyre kevesebb likvidvíz préselhető vissza,
- a visszapréselési teljesítményt mindig növelni kell,
- a teljesítmény növelés többletköltséggel jár.
Eljárás lényege
Eljárásunk segítségével, megakadályozzuk a vízkő kicsapódását, valamint megváltoztatjuk az olajcseppek fizikai tulajdonságát, viszkozitását. Ezáltal az olajszármazék sűrűsége megváltozik, csökken a felületi feszültsége, így nem ragad meg, hanem továbbhalad. Nem lesznek dugulások a kőzetrétegekben.
Az eljárásunk segítségével 1-2 hónapon belül a kutak likvidvíz befogadóképessége jelentős mértékben megnő.
Eljárás megvalósítása
Az eljárás keretében, szakembereink a helyszíni felmérések alapján meghatározzák a megfelelő kezelési formát. Egy erre rendszeresített jegyzőkönyvbe rögzítik a problémakör minden értékelhető adatát. Ha szükséges, megfelelő kontrollpontokat jelölnek meg. Mintavételezéssel ellenőrzik a likvidvíz minőségét, összetételét.
Rögzítjük a likvidvíz mennyiségét, a visszatermelési nyomást.
Felszereljük az eljárás technológiáját, melynek segítségével a felmerülő problémakör megoldható.
Egy hónap elteltével ellenőrizzük a visszatermelés folyamatát, jegyzőkönyvezünk.
Eljárás előnye
- vegyi-anyag mentes megoldás,
- csökkennek a költségek,
- a kutak elnyelő képessége megnő,
- egyszeri beruházás.